Cold Resistant Gloves
- (13)
- (6)
- (1)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (8)
- (8)
- (56)
- (46)
- (31)
- (2)
- (50)
- (61)
- (97)
- (18)
- (15)
- (15)
- (6)
- (1)
- (9)
- (31)
- (5)
- (9)
- (1)
- (9)
- (5)
- (212)
- (31)
- (66)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (7)
- (4)
- (7)
- (43)
- (6)
- (7)
- (6)
- (3)
- (6)
- (3)
- (15)
- (4)
- (3)
- (66)
- (5)
- (11)
- (3)
- (1)
- (27)
- (4)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
Ironclad Performance Wear Ironclad Box Handler Glove, 12 pr per box, size XLarge, Black, EN388
Gloves, Ironclad, Box Handler Glove, Extreme Grip, Breathable nylon back of hand, Silicone printed microsuede palm, Neoprene Knuckle, Thumb nail guard, Hybrid safety cuff. Specifically designed for parcel delivering, automotive repair, glass, warehouse application and drywall handling. 12 pr per box.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Uline Super Gription Thermal Shield Nitrile Coated Gloves - Medium 12 pr/pack
Super Gription Thermal Shield Nitrile Coated Gloves - Medium 12 pr/pack
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Ansell ActivArmr™ Winter Monkey Grip™ 23-173 Heavy Duty PVC-Coated Insulated Gloves
Textured PVC coating protects hands from abrasions and provides water, oil, and grease repellency. Foam insulation remains flexible, and helps to keep hands warm in cold applications.
| Series | 23-173 |
|---|---|
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 3 |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420:2003 + A1:2009; Category II |
| Product Type | Heavy-duty Gloves |
| Coating Material | PVC |
| EN388 Standard | 3241B |
| Color | Orange |
| Cut Resistance Rating | ANSI A1 |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Liner Material | Cotton |
| For Use With (Application) | Cold Storage, Equipment Repair, Metal Fabrication, and Warehousing |
| Glove Cuff Style | Safety |
| Hand | Specific |
Ansell ActivArmr™ 23-491 PVC-Coated Hi-Vis Gloves with Foam Insulation
PVC coating remains flexible in cold conditions in addition to providing resistance to water, grease, and oil. Foam insulation keeps hands warm, with a cotton jersey liner for enhanced comfort.
Ansell ActivArmr™ 23-193 Heavy Duty Foam-Insulated PVC-Coated Gloves
PVC coating remains flexible, and helps users maintain a secure grip in even the lowest temperatures.
Wells Lamont™ FlexTech™ Hi-Vis Synthetic Knit Palm Coated Gloves PROMO
Provide additional protection in high wear/high risk areas of hand. Light weight gloves that offer great awareness in the workplace.
| Temperature (English) Min | -70°F |
|---|---|
| Tear Rating | 3 |
| Product Type | Gloves |
| Coating Material | Latex |
| Temperature (Metric) Max | 148.89°C |
| Color | Lime Green |
| Cut Resistance Rating | ANSI A3 |
| Latex Free | No |
| Powdered | Powder Free |
| For Use With (Application) | Cold Temperatures |
| Sterility | Non-sterile |
| Temperature (Metric) Min. | -56.67°C |
| Puncture Rating | ANSI/ISEA 105-16 Level 1 |
SHOWA™ PVC-Coated Triple Insulated Gloves - Reinforced Gauntlet Cuff
Three layers of foam insulation provide protection against chemicals, and cold weather. PVC-coating has a rough finish for enhanced grip capabilities in wet or dry conditions.
SHOWA™ Super Flex™ Gloves
Low-temperature-resistant PVC formulation soft and supple even in cold conditions
| Size | 10 |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Material | PVC |
| Coated Area | Full |
| Exterior Finish | No Texture |
| Liner Material | Cotton Jersey |
| For Use With (Application) | manufacturing, light duty maintenance, refining, Petrochemicals, mining, construction, utilities |
| Glove Cuff Style | Gauntlet |
| Sterility | Sterile |
PIP™ Premium Grade Split Cowhide Leather Gloves with Fleece Pile Lining
Split Cowhide leather construction provides comfort, durability, and abrasion resistance. Fleece pile lining is an extra thick, synthetic fleece fabric that provides superior warmth in cold applications.
Worldwide™ Protective Products Foam Nitrile-Coated Heat Producing ATA™ PioNIR™ Fiber Gloves
Exclusive PioNIR™ Fiber Technology warms gloves without heat packs or batteries. When exposed to sun and certain indoor light, the glove fibers absorb near infrared rays (NIR) and convert them into heat, increasing the glove's temperature by up to 18°F.
| Series | PIONIR-ATA13ND |
|---|---|
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 2 |
| Yarn Gauge | 13 |
| Coating Material | Nitrile Foam |
| Color | Gray |
| Cut Resistance Rating | ANSI A2 |
| Material | ATA Engineered Fiber |
| For Use With (Application) | Agriculture, Construction, Cold Storage, Food Packaging, and Utilities |
| Hand | Specific |
PIP™ PermFlex™ Rough PVC-Coated Cold Resistant Gloves - 10 in.
Textured PVC gloves remain soft and flexible in cold applications, while also enhancing grip capabilites. Seamless cotton liner provides tactile sensitivity and is treated to resist germs/odors.
Honeywell™ Perfect-Coat™ Latex-Coated Medium Weight Thermal-Lined Gloves
Heavyweight thermal liner on the inside of the glove provides warmth, while the natural rubber coating enhances grip capabilities.
| Series | 451PC |
|---|---|
| Coating Material | Latex |
| Color | Gray |
| Material | Polycotton |
| Coated Area | Palm, Fingers |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Liner Material | Thermal |
| For Use With (Application) | Cold Storage, Construction, Landscaping, General Maintenance, and Material Handling |
| Glove Cuff Style | Knit |
| Hand | Specific |
Ergodyne™ ProFlex™ 819WP Thermal Waterproof Gloves
Gloves feature a breathable waterproof and windproof Hipora liner, as well as 40 grams of 3M™ Thinsulate™ insulation. PVC coating on the palm, fingers, and saddle enhances grip capabilites in damp conditions.
| Series | ProFlex™ 819WP |
|---|---|
| Coating Material | PVC |
| Back Material | EVA Padding |
| Color | Black |
| Material | Nylon,Hipora |
| Coated Area | Palm, Fingers, Saddle |
| Liner Material | 3M™ Thinsulate™ Insulation (40 g) |
| For Use With (Application) | Cold Storage, Construction, Fishing, Ice Sculpting, Marine Research, and Winter Work |
| Glove Cuff Style | Gauntlet |
| Hand | Specific |
Honeywell™ North™ Polar™ Waterproof Insulated Blue Cowhide Leather Palm Gloves - Yellow Back
3M™ Thinsulate™ liner protects hands from the cold, while waterproof vinyl helps to prevent liquids from entering the glove. Ideal for use in cold applications down to 36°F (-38°C).
| Temperature (English) Min | -36°F |
|---|---|
| Series | Polar™ |
| Color | Blue |
| Material | Cowhide Leather |
| Liner Material | 3M™ Thinsulate™ |
| For Use With (Application) | Cold Storage, Construction, De-Icing, Forestry, Maintenance, and Snow Clearing |
| Glove Cuff Style | Safety |
| Hand | Specific |
| Temperature (Metric) Min. | -38°C |
| Glove Cuff Color | Yellow |
Ergodyne™ ProFlex™ 819WP Extreme Thermal Waterproof Winter Work Gloves
Gloves combine dual-zone 3M™ Thinsulate™ Insulation with a waterproof, windproof breathable membrane insert for long lasting comfort and protection.
| Series | ProFlex™ 819WP |
|---|---|
| Back Material | Neoprene |
| EN388 Standard | 3423 X |
| Color | Black |
| Palm Type | AX Suede™ |
| Liner Material | 3M™ Thinsulate™ |
| For Use With (Application) | Cold Weather Work, Cold Storage/Refrigeration, Construction, Mining, and Outdoor Recreation |
| Glove Cuff Style | Gauntlet |
| Hand | Specific |